Dijelovi za upotrebu: Bobice i listovi
Borovica je vazdazeleni dvodomni grm, razgranano i vrlo uskih listova (iglica) smještenih po tri u jednom pršljenu. Plodovi su plavocrni, slični bobama. Raste sporo, a doseže visinu i do 15 m. Na ženskim i muškim biljkama u travnju i svibnju pojavljuju se, ovisno o spolu, žuti ili plavi cvjetovi.
Borovica je biljka koju je moguće koristiti i iznutra i izvana. Ako se unosi u organizam, dobar je lijek za cistitis, pod uvjetom da ne postoji bolest bubrega, iz razloga što stimulira bubrežne nefrone, što je korisno ako normalno funkcioniraju). Borovicu je moguće kombinirati s pirikom, kukuruzom i medvjetkom.
Za vanjsku se upotrebu može koristiti u obliku ulja za ublažavanje poteškoća i bolova izazvanih reumom, artritisom i mišićnim problemima. U kombinaciji s uljima kao što je ružmarin, mirta i cimetovac (kako bi se napravio losion ili ulje za masiranje) ili u kremi (za utrljavanje u kožu), može biti dio kontrolne strategije. Ulje je korisno kao prva pomoć za ozljede i akutne reumatske bolove, ali ako ga se redovito koristi, doprinijet će sprečavanju akutnih bolova i održavati zglobove dobro podmazanima.
Kulinarstvo
Ulje iz bobica je neophodan sastojak Jenevera, odnosno Nizozemskog džina. U prošlosti se koristilo kao začin za pivo.
Oprez: Borovicu se ne bi smjelo uzimati u trudnoći. Isto tako, trebale bi je izbjegavati osobe koje pate od bolesti bubrega, a najbolje ju je uzimati šest tjedana, a zatim napraviti pauzu.
Oprez: Borovicu se ne bi smjelo uzimati u trudnoći. Isto tako, trebale bi je izbjegavati osobe koje pate od bolesti bubrega, a najbolje ju je uzimati šest tjedana, a zatim napraviti pauzu.
Uzgoj
Borovica je samonikli grm koji često raste u brdovitim područjima, a najbolje uspijeva na osunčanim padinama. Bobicama trebaju dvije do tri godine da dozriju, a samo zrele bobice beru se u jesen i to s biljaka koje su stare najmanje tri godine.
(ljekovitobilje.weebly.com)
0 komentari:
Objavi komentar